Gryka często mylnie zaliczana jest do zbóż. Jest to roślina z rodziny rdestowatych. Białka gryki nie posiadają białek charakterystycznych dla zbóż. Proponuję w ramach alternatywy dla nałogowo jedzonego pieczywa na bazie mąk zbożowych – pieczywo na bazie kaszy gryczanej. Przepis wielokrotnie modyfikowany, doczekał się swojej ostatecznej wersji. Polecam wszystkim, którzy lubią łamać schematy i są otwarci na nowe smaki.

Przepis na chlebek gryczany:

Chlebki gryczane są najsmaczniejsze gdy zostaną upieczone w formie do muffinek.  Dzięki temu większa ich powierzchnia jest otoczona chrupiącą skórką co sprawia, że mają bardziej neutralny zapach. Gryczane ciasto upieczone w tradycyjnej formie tzw. keksówce ma intensywniejszy zapach gryki i jest bardziej wilgotne, co nie każdemu odpowiada. Do wykonania chlebków gryczanych polecam formy silikonowe, ponieważ ciasto nie przylega i łatwo odchodzi po upieczeniu.

Składniki:

500 gr kaszy gryczanej niepalonej

3-4 łyżki siemię lnianego (najlepiej złocistego)

1 l wody

1,5 łyżeczki soli

1,5 łyżeczki cukru lub naturalnego słodziku typu cukier kokosowy, syrop z agawy

10-15 g drożdży

60 ml ciepłej wody

Wykonanie:

Kaszę opłukać na sitku, umieścić w misce i zalać wodą. Odstawić na co najmniej 12 godzin (im dłuższy czas moczenia tym mniej intensywny zapach gryki po upieczeniu). Na powierzchni może utworzyć się piana. Po upływie czasu moczenia odlać nadmiar płynu i przemieszać kaszę. Do kaszy należy wsypać 3-4 łyżki siemię lnianego – złocistego! (złociste nasiona mają bardziej delikatny smak niż brązowe). Wszystko należy zmiksować (np. blenderem) do uzyskania konsystencji gładkiej, gęstej śmietany.

W oddzielnym naczyniu rozpuścić 10-15 g świeżych drożdży z ok. 60 ml ciepłej wody. Powstałą mieszankę przelać do gryczanego ciasta, dodać sól i cukier/słodzik i wszystko dokładnie wymieszać.

Wysmarować tłuszczem gniazda formy i wypełnić je ciastem do wysokości 2/3. Przykryć formę materiałem i odstawić do wyrośnięcia na ok. 60 min. w ciepłe miejsce.  Przez ten czas ciasto powinno wypełnić całą wysokość gniazd. Wrośnięte ciasto piec w piekarniku w temperaturze 170  stopni przez pierwsze 20 min., następnie w temperaturze 195-200 stopni następne 40 min. do uzyskania chrupiącej złocistej skórki. Upieczone chlebki wystudzić na kuchennej kratce. Właściwie wypieczone chlebki po przekrojeniu powinny mieć widoczne pęcherzyki powietrza.

Smacznego!

Kontakt

HOLISTIC
Centrum Terapii Żywieniem
ul. Relaksowa 17/U1
20-819 Lublin
Tel. kontaktowy: 668 418 464

Social Media

© Copyright 2022 HOLISTIC • PROJEKT I WYKONANIE STUDYO.pl