W Polsce największe stężenie pyłków traw w powietrzu przypada na okres od końca maja do pierwszej połowy lipca i stopniowo zmniejsza się i wygasa w sierpniu-październiku. 

Od maja w powietrzu unoszą się pyłki traw uprawnych, czyli zbóż. 

📢 UWAGA! Powszechnie wśród najbardziej alergizujących zbóż wymienia się zwłaszcza: żyto, owies, proso, jęczmień, kukurydzę, pszenicę, sorgo. Jednak w rzeczywistości lista jest o wiele dłuższa.

👉 Alergia na trawy objawia się: napadowym kaszlem, chrypką, częstym kichaniem, świądem nosa, wodnistą wydzieliną z nosa, niedrożnością nosa, problemami z koncentracją, swędzeniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, astmą z dusznością, uciskiem w klatce piersiowej, a nawet depresją i nerwicą.

☝️ Niewiele osób wie, że występowanie alergii na trawy jest ściśle związane z przeciążeniem organizmu codziennie jadanymi zbożami, które należą do wielkiej rodziny traw. Żeby uporać się z alergią na trawy trzeba „posprzątać” organizm z nadmiernie spożywanych traw. 

📌 Do traw (zbóż), które są jadane codziennie należą zboża glutenowe jak i bezglutenowe. Ponieważ zarówno jedne jak i drugie wywodzą się z tej samej rodziny botanicznej (wiechlinowatych) nie trudno o reakcje krzyżowe pomiędzy przedstawicielami powyższych zbóż. 

📌 Do zbóż tzw. glutenowych należą: żyto pszenica, jęczmień, owies (tak owies też), orkisz.

📌 Do zbóż tzw. bezglutenowych należą: ryż, kukurydza, proso (jagły), sorgo, teff, bambus. 

🔴 O tym, że alergia na trawy jest chorobą całkowicie wyleczalną metodą rotowania wszystkich zbóż (traw) występujących w diecie – miałam okazję niejednokrotnie się przekonać. 

☝️ Należy na tydzień przed planowanym okresem pylenia się traw wycofać trawy z pożywienia (tzw. eliminacja czasowa) lub jadać je w systemie rotacyjnym (czyli nie częściej niż co 3-6 dni). P.s. polecam Dietę Dobrych Produktów – dr Ewy Bednarczyk-Witoszek. Przez te dni, w których nie jemy traw (wszystkich! – glutenowych i bezglutenowych) uszczelniamy przewód pokarmowy. Im bardziej szczelny przewód pokarmowy (błony śluzowe) tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pyłki traw z zewnątrz będą nas uszkadzać tj. wywoływać objawy alergii.

☝️ Zjedzenie choćby pół kromeczki chleba zbożowego czy małą porcję płatków owsianych w dzień „czyszczenia się” ze zbóż stanowi czynnik spustowy i może wzbudzić intensywną odpowiedź układu immunologicznego – a w konsekwencji uruchomi reakcję alergiczną. Dlatego, żeby uporać się z alergią na trawy należy być konsekwentnym w swoich postanowieniach. 

😞 Osobom, które mają depresję w sezonie pylenia się traw polecam wejść w dietę rotującą trawy i obserwację odpowiedzi z naczyń mózgowych.

📢 Alergicy! uważajcie na:

miód i jabłka – dają reakcje krzyżowe ze zbożami – z tym co pyli się w miesiącach IV, V, VI, VII. 

Osoby które mają dużą nietolerancję zbóż, często nie lubią miodu (organizm jest przesycony zbożami). 

☝️ Z kolei osoby, które mają tzw. alergie wieloważne (wielowartościowe) powinny oprócz ilości zjadanych zbóż również zwrócić uwagę na ilość zjadanych produktów mlecznych na co dzień i włączyć te produkty do rotacji, które występują często w diecie. 

Osoby chcące uporać się z alergią nie tylko na trawy – zapraszam do Centrum Terapii Żywieniem

Kontakt

HOLISTIC
Centrum Terapii Żywieniem
ul. Relaksowa 17/U1
20-819 Lublin
Tel. kontaktowy: 668 418 464

Social Media

© Copyright 2022 HOLISTIC • PROJEKT I WYKONANIE STUDYO.pl